Jumat, 22 April 2016

Mało elementów tak nie podkreśli projektu trawy lub rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezmiernie duże, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby przesłania pobliskie domy a także ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji rodzi orzechy. Jeśli wolimy by nasze żywe plot było niesłychanie rosłe a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego bądź klonu. Pamiętajmy natomiast, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie dosyć trudne.

Nic dobrze nie podkreśli krawędzi trawnika czy tez kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty czasami nie mogą dobrze rosnąc w określonych miejscach, niewysokie krzewy umieją utrzymać naturalne bogactwo w ryzach czy tez osłonią gołe wycinki ziemi. Ładnie przycięty nieduży żywopłot już sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w ciemnych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie lub postawne roślinne ploty można otrzymać z krzewów iglastych.

Niestety, krzewy z tej grupy są znacznie bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, przecież jego przemianę Cis jest dozwolone pościć samopas.Będzie prędko rósł tudzież wstrzyma filarowy kształt.

O ile wasz zakątek jest dosyć ciemny, powinno się aby żywy plot rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektóre z cienioznośnych modelów maja wariacji o złotawych względnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej wyraźnego w słońcu, jednakże nawet w chłodzie korona drzewa ostają dość jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar